Skočit na obsah Skočit na hlavní navigaci Skočit na vedlejší navigaciRangers na Vinobraní na Grébovce

Rangers a víno? Jde to dohromady? Pořadatelé akce Prahy 2 s názvem “Vinobraní na Grébovce” si jistě tuto otázku položili. Skutečně není třeba dlouze pátrat po tom, jak dospěli ke kladné odpovědi. Vezměme jen písně “Vina, vína” nebo “Verše psané na víno”. Především ta první bezpochyby patří do zlatého fondu Rangers. Napadá mě například i televizní pořad Plavci na Moravě. A pak to nejdůležitější - pořekadlo: “Zraje jako víno”.

Posluchači začali v sobotu obklopovat pódium po prvních tónech pozoruhodným tempem. Přeslechnout také nešlo pochvalné komentáře o návratu současné sestavy ke kořenům. Již podle těchto indicií uvedené rčení o vínu a zrání platilo ve vztahu k Rangers i minulou sobotu. Skupina absolvovala tentýž den už jedno vystoupení. Přesto to na tónech, které se v jejím podání nesly nad vinicemi v krásném prostředí Havlíčkových sadů, nebylo znát. Dokázali ze sebe vymáčknout, či lépe řečeno vylisovat “vyzrálou” kvalitu.

Hlavní téma okénka novinek a aktualit je jasné - nový člen kapely, Jakub Racek. Každý návštěvník koncertů Rangers se může těšit na jeho kytarová sóla, která jsou nejen ďábelsky rychlá, ale také velice melodická (například v písni Modrý měsíc). Kytary Jakuba Racka a Mirka Řihoška přitom tvoří příjemnou zvukovou harmonii. Obojí řečené ostatně můžete posoudit sami poslechem písně “Brzy ráno”, která je v podobě záznamu právě z Grébovky k dispozici na YouTube. Tuto novinku, jejíž zařazení do programu vedle osvědčených největších hitů jsem uvítal, Jakubovo sólo nepochybně obohatilo. Honza Vančura pěvecky převzal 500 mil a Nos pro trable. Musím říct, že se mi obě písně v jeho podání libí. Pokud jde o 500 mil, platí to již dlouhou dobu, od natočení této písně na Honzovu první sólovou desku v roce 1995. Jsem rád, že ji nyní interpretuje právě on. Podobně se mi zalíbila úvodní sloka Rákosí v interpretaci Maxe Pressera. Byl jsem vždy příznivcem vokální pestrosti Rangers - tří pěveckých sólistů. V současné sestavě je vedle Honzy a Maxe zřejmý potenciál pro tuto pestrost ve Františkovi “Golišovi” Drápalovi (vždy se těším na píseň Katy benzínová pumpa v jeho podání) a i Jakubovi Rackovi (v jehož podání jsem měl možnost slyšet Vysočinu na YouTube). Chtěl bych v této souvislosti také potvrdit, že zachycení zpívajícího Mirka Řihoška na fotografii v záhlaví facebookové stránky Rangers, není náhodné. Nad rámec divácky velmi atraktivního sóla v Promovaných inženýrech se Mirek skutečně hodně zapojuje do pětičlenných sborů! A na závěr ještě jednou zpět ke staronovému basistovi Rangers Golišovi. Právě Goliš pravděpodobně odehrál se skupinou od roku 2005 na tomto místě nejvíc vystoupení, a tak je i on nositelem jejich novodobé kontinuity. Jeho návrat do kapely určitě tak jako mě potěší řadu dalších fanoušků. Vedle svébytného příspěvku do mozaiky účesů členů Rangers a zmíněných pěveckých sól (nejen v uvedené písni) se s ním vrátil i důležitý podíl na sborových vokálech.

Honzu Vančuru jsem viděl na začátku koncertu při usedání spadnout dvakrát. Poprvé v Luhačovicích a nyní v Grébovce. Pokaždé daly tyto pády možnost vyniknout jeho gymnastickým vlohám. Oba se obešly bez následků a byly velice elegantní. Chápu, že úspěšné “kousky” je škoda na koncertech neopakovat, když ve vztahu k divákům “fungují”. Přesto dávám ke zvážení, zda tento konkrétní kousek nadále zařazovat. Přece jen zpěv, hra na kytaru a moderování Honzy Vančury jsou jako jeho přípěvky ke koncertům primární a mohly by být dalšími reprízami jeho ekvilibristického čísla ohroženy.

Na závěr zdravím Blanku, Beátku, Aneer, Juru a další návštěvníky stránek Rangers. Nikdy jsem se nesnažil ve svých příspěvcích o kontroverze, uvidíme, zda se třeba k mému překvapení opět “nezadaří”.

S pozvednutou sklenkou s burčákem přeju Rangers - Plavcům, a tím i nám jejich fanouškům, vydařenou podzimní sezonu!

Bořek

11 komentářů k příspěvku “Rangers na Vinobraní na Grébovce”

 1. Aneer říká:

  Boříku, velice povedený komentář - jako vždy! I já posílám srdečné pozdravy a se sklenkou dobrého vínka (přiznávám, že z Kutné Hory) usedám k DVD bavit se (nejenom) ekvilibristickými čísly Rangers z archívu :o)

 2. Jura z Brna říká:

  Bořku, někdy bych se s Tebou rád potkal :) Jinak, pokud mi to zítra vyjde, půjdu na Plavce v Brně. Začínají bohužel dost časně, ve čtyři odpoledne, to bych měl ještě zařezávat. Třeba se zadaří. Ahoj všem příznivcům…

 3. Miroslava Chadalíková říká:

  Bořku, jen drobný dotaz - píseň \”Vína, vína\” neznám, neměl jste na mysli \”Vina vína\”? Slávka C

 4. Hanka říká:

  Bořkovi se povedl opravdu bombastický komentář (jak píše Aneer na FB) :-),jen jsem se chtěla ujistit, jestli písničkou -Vína, vína-, o které se zmiňuje v úvodu, nemyslí náhodou spíš tu starou pecku -Vina vína- ?
  Hanka

 5. Aneer říká:

  Určitě myslí a já to hned valím opravit :o)

 6. Blanka z Ostravy říká:

  Jako vždy - moc krásně napsáno ! Jinak Tě taky srdečně zdravím Bořku. Doufám, že se nám alespoň jednou podaří se setkat osobně.
  BLANKA

 7. Aneer říká:

  Tak bych to pomalu viděla na nějaké menší (větší) setkání fanoušků, co říkáte? :o)

 8. Beátka zo Šariša říká:

  Aj ja zdravím Plavcov a Bořka a Blanku a Juru a ďalších spolupracovníkov a fanúšikov. Všetkými desiatimi som za to stretnutie, ale budem rada, ak by sa bral ohľad aj na cezpoľných ;-).
  Beátka

 9. Aneer říká:

  No jasně, dáme termín doooost dopředu a sejdeme se na půl cesty… prodloužený víkend? :)

 10. Jura z Brna říká:

  Naprostý souhlas! Na půl cesty, to je, řekl bych někde kolem Brna :) :).
  Zdravím všechny spřízněné dušičky.
  Jura (z Brna).

 11. Aneer říká:

  Tak kolem Brna? V tom případě mi budete muset poradit kde, znám jen Zlín a Luhačky :o) Ale zorganizuju to ráda!

Zanechte komentář

 1. (povinné)
 2. (zadejte adresu ve správném tvaru)